2019 Federal Election

Updated: Fri, 07 Jun 2019 2:29:39 PM AEST

Forrest, WA

This table provides the current two candidate preferred (TCP) count for the division. The data includes swing - a comparison of the percentage of TCP votes received at the previous federal election compared to the current federal election.

Notes:

  1. Two candidate preferred or TCP is a count of the two leading candidates only - votes are recorded for a particular candidate if the preference on the ballot paper for that candidate is higher than the alternative TCP candidate, regardless of other preferences. The TCP count ultimately determines who wins the seat.
  2. The term 'Previous election' may not relate to actual results from the last event. Redistributions of electoral boundaries are taken into account and may produce notional results for any electoral division in a redistributed state or territory. See www.aec.gov.au/redistribution for further information.
  3. These results are not final.
Two candidate preferred (TCP) for Forrest (WA) 65 of 65 polling places returned and 90.92% of votes counted.
Candidate Party Votes Margin This election (%) Previous election (%) Swing (%) Status
MARINO, NolaLiberal58,40526,34864.5662.56+2.00Re-elected
SANFORD, WayneAustralian Labor Party32,057-26,34835.4437.44-2.00 

This table provides the number of first preference votes received for all candidates in the division. The data includes swing - a comparison of the percentage of first preference votes received at the previous federal election compared to the current federal election.

This table is sortable by selecting on column headers.

Notes:

  1. These results are not final.
First preference count for the division of Forrest (WA)
65 of 65 polling places returned.
Candidate Party Votes % Swing (%) Status
BOSHAMMER, Nerilee The Greens (WA) 11,645 12.87 +0.90  
McCALL, Mark Shooters, Fishers and Farmers 2,881 3.18 +3.18  
MARINO, Nola Liberal 47,470 52.48 +3.04 Re-elected
JAMIESON, Kalven Wayne Pauline Hanson's One Nation 5,371 5.94 +5.94  
MARSDEN, Alexander Independent 1,238 1.37 +1.37  
MOLYNEUX, Ian Bruce WESTERN AUSTRALIA PARTY 1,167 1.29 +1.29  
SANFORD, Wayne Australian Labor Party 19,126 21.14 -2.00  
BROMLEY, Dale Geoffrey United Australia Party 1,564 1.73 +1.73  
...... Australian Christians 0 0.00 -2.19  
...... Outdoor Recreation Party (Stop The Greens) 0 0.00 -2.80  
...... Rise Up Australia Party 0 0.00 -1.95  
...... National Party of Australia (WA) Inc 0 0.00 -5.08  
...... Other 0 0.00 -3.42  
Formal   90,462 94.35 +0.21  
Informal   5,418 5.65 -0.21  
Total   95,880  

This table provides the number and percentage breakdown of first preference votes received by vote type for the division.

This table is sortable by selecting on column headers.

Notes:

  1. An ordinary vote is a vote cast by an elector when their name can be verified on the electoral roll at the place of voting. This can be at an early voting centre or polling place in the voter's own division or at an interstate voting centre.
  2. An absent vote is a vote cast at a polling place outside of a voter's electoral division, but still within their state or territory.
  3. Provisional votes are votes cast at a polling place where the elector's name cannot be found on the roll, the elector's name has already been marked off the roll or votes cast by a silent elector.
  4. These results are not final.
First preferences by vote type
Candidate Party Ordinary Absent Provisional Declaration pre-poll Postal Total Status
Votes % Votes % Votes % Votes % Votes % Votes %
BOSHAMMER, Nerilee The Greens (WA) 9,776 12.75 726 18.38 47 16.21 496 14.82 600 9.67 11,645 12.87  
McCALL, Mark Shooters, Fishers and Farmers 2,310 3.01 172 4.35 24 8.28 170 5.08 205 3.30 2,881 3.18  
MARINO, Nola Liberal 40,327 52.60 1,814 45.91 114 39.31 1,570 46.92 3,645 58.74 47,470 52.48 Re-elected
JAMIESON, Kalven Wayne Pauline Hanson's One Nation 4,480 5.84 246 6.23 30 10.34 276 8.25 339 5.46 5,371 5.94  
MARSDEN, Alexander Independent 1,024 1.34 55 1.39 8 2.76 50 1.49 101 1.63 1,238 1.37  
MOLYNEUX, Ian Bruce WESTERN AUSTRALIA PARTY 931 1.21 62 1.57 5 1.72 60 1.79 109 1.76 1,167 1.29  
SANFORD, Wayne Australian Labor Party 16,501 21.52 799 20.22 56 19.31 655 19.58 1,115 17.97 19,126 21.14  
BROMLEY, Dale Geoffrey United Australia Party 1,321 1.72 77 1.95 6 2.07 69 2.06 91 1.47 1,564 1.73  
Formal   76,670 94.07 3,951 94.68 290 91.48 3,346 95.22 6,205 97.36 90,462 94.35  
Informal   4,833 5.93 222 5.32 27 8.52 168 4.78 168 2.64 5,418 5.65  
Total   81,503 85.01 4,173 4.35 317 0.33 3,514 3.66 6,373 6.65 95,880 90.92  

This table provides the number and percentage breakdown of two candidate preferred (TCP) votes received by vote type for the division.

This table is sortable by selecting on column headers.

Notes:

  1. Two candidate preferred or TCP is a count of the two leading candidates only ' votes are recorded for a particular candidate if the preference on the ballot paper for that candidate is higher than the alternative TCP candidate, regardless of other preferences. The TCP count ultimately determines who wins the seat.
  2. An ordinary vote is a vote cast by an elector when their name can be verified on the electoral roll at the place of voting. This can be at an early voting centre or polling place in the voter's own division or at an interstate voting centre.
  3. An absent vote is a vote cast at a polling place outside of a voter's electoral division, but still within their state or territory.
  4. Provisional votes are votes cast at a polling place where the elector's name cannot be found on the roll, the elector's name has already been marked off the roll or votes cast by a silent elector.
  5. These results are not final.
Two candidate preferred result by vote type
Candidate Party Ordinary Absent Provisional Declaration pre-poll Postal Total Status
Votes % Votes % Votes % Votes % Votes % Votes %
MARINO, Nola Liberal 49,376 64.40 2,406 60.90 161 55.52 2,095 62.61 4,367 70.38 58,405 64.56 Re-elected
SANFORD, Wayne Australian Labor Party 27,294 35.60 1,545 39.10 129 44.48 1,251 37.39 1,838 29.62 32,057 35.44  

This table provides a list of the polling places in the division and the time and date of the most recent updated results for that polling place.

This table is sortable by selecting on column headers and you can find polling place results by selecting on the name of the polling place.

Notes:

  1. These results are not final.
Polling places for Forrest (WA)
Polling place Street address First preference returned Two candidate preferred (TCP) returned
Acton Park Acton Park Hall, 804 Acton Park Rd, ACTON PARK WA 6280 Wed, 22 May 2019 6:48:41 PM AEST Wed, 22 May 2019 6:48:41 PM AEST
Augusta Augusta Community Resource Centre, 65 Allnut Tce, AUGUSTA WA 6290 Thu, 06 Jun 2019 8:45:30 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 8:45:30 PM AEST
Australind Australind Community Hall, 5 Mulgara St, AUSTRALIND WA 6230 Fri, 07 Jun 2019 10:51:05 AM AEST Fri, 07 Jun 2019 10:51:05 AM AEST
Australind Central Australind Primary School, Barnes Ave, AUSTRALIND WA 6230 Wed, 22 May 2019 6:57:01 PM AEST Wed, 22 May 2019 6:57:01 PM AEST
Australind - Clifton Park Clifton Park Primary School, Lucy Victoria Ave, AUSTRALIND WA 6230 Wed, 22 May 2019 6:59:54 PM AEST Wed, 22 May 2019 6:59:54 PM AEST
Australind East Riverlinks Community Centre, 1 Leisure Dr, AUSTRALIND WA 6233 Fri, 24 May 2019 4:05:43 PM AEST Fri, 24 May 2019 4:05:43 PM AEST
Australind North Parkfield Primary School, 500 Chapple Dr, AUSTRALIND WA 6230 Thu, 06 Jun 2019 9:53:04 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 9:53:04 PM AEST
Australind - Treendale Treendale Primary School, 5 Opal Dr, AUSTRALIND WA 6230 Thu, 06 Jun 2019 10:31:47 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 10:31:47 PM AEST
Balingup Balingup Primary School, cnr Brockman & Steere Sts, BALINGUP WA 6253 Thu, 06 Jun 2019 8:42:02 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 8:42:02 PM AEST
Binningup Binningup Community Hall, 14 Driftwood Way, BINNINGUP WA 6230 Thu, 06 Jun 2019 5:38:11 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 5:38:11 PM AEST
BLV Forrest PPVC BLV Forrest, Agora Building, Cnr Clifton & Victoria Sts, BUNBURY WA 6230 Tue, 28 May 2019 12:52:18 PM AEST Tue, 28 May 2019 12:52:18 PM AEST
Boyanup Boyanup Primary School, 45 Thomas St, BOYANUP WA 6237 Thu, 06 Jun 2019 9:49:38 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 9:49:38 PM AEST
Brunswick Brunswick Junction Primary School, 6 Vincent St, BRUNSWICK WA 6224 Thu, 06 Jun 2019 9:20:15 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 9:20:15 PM AEST
Bunbury Bunbury Pre-Primary Centre, 2-18 Lovegrove Ave, BUNBURY WA 6230 Fri, 24 May 2019 5:03:12 PM AEST Fri, 24 May 2019 5:03:12 PM AEST
Bunbury Central Bunbury Power Boat Club, 1 Lyons Cove, BUNBURY WA 6230 Fri, 24 May 2019 4:57:42 PM AEST Fri, 24 May 2019 4:57:42 PM AEST
Bunbury - Coral Park Adam Road Primary School, Hotchin St, SOUTH BUNBURY WA 6230 Fri, 07 Jun 2019 11:20:05 AM AEST Fri, 07 Jun 2019 11:20:05 AM AEST
Bunbury East Cooinda Primary School, 10 Allen St, EAST BUNBURY WA 6230 Fri, 07 Jun 2019 11:50:26 AM AEST Fri, 07 Jun 2019 11:50:26 AM AEST
Bunbury PPVC Prinsep Building, 1/24 Prinsep St, BUNBURY WA 6230 Mon, 27 May 2019 11:11:22 AM AEST Mon, 27 May 2019 11:11:22 AM AEST
Bunbury South South Bunbury Primary School, 19 Prosser St, BUNBURY WA 6230 Fri, 07 Jun 2019 12:05:49 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 12:05:49 PM AEST
Bunbury - Wollaston Bunbury Catholic College, Rodsted St, EAST BUNBURY WA 6230 Mon, 27 May 2019 3:36:24 PM AEST Mon, 27 May 2019 3:36:24 PM AEST
Burekup River Valley Primary School, 51 Russell Rd, BUREKUP WA 6227 Fri, 24 May 2019 6:39:50 PM AEST Fri, 24 May 2019 6:39:50 PM AEST
Busselton Busselton Community Resource Centre, 21 Cammilleri St, BUSSELTON WA 6280 Thu, 06 Jun 2019 4:22:12 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 4:22:12 PM AEST
Busselton East Busselton Primary School, Avocet Blvd, BUSSELTON WA 6280 Fri, 24 May 2019 4:58:48 PM AEST Fri, 24 May 2019 4:58:48 PM AEST
Busselton North Georgiana Molloy Anglican School, 2 Hawker App, YALYALUP WA 6280 Thu, 23 May 2019 7:12:11 PM AEST Thu, 23 May 2019 7:12:11 PM AEST
Busselton PPVC High Street Hall, 47 Bussell Hwy, BUSSELTON WA 6280 Thu, 06 Jun 2019 9:40:21 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 9:40:21 PM AEST
Busselton South Busselton Senior High School, 136-156 Bussell Hwy, WEST BUSSELTON WA 6280 Thu, 06 Jun 2019 6:20:54 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 6:20:54 PM AEST
Busselton West West Busselton Primary School, 15 Bower Rd, WEST BUSSELTON WA 6280 Fri, 24 May 2019 2:22:50 PM AEST Fri, 24 May 2019 2:22:50 PM AEST
Capel Capel Primary School, 21 Barlee Rd, CAPEL WA 6271 Fri, 07 Jun 2019 11:56:43 AM AEST Fri, 07 Jun 2019 11:56:43 AM AEST
Carbunup River Carbunup River Hall, 3 Wildwood Rd, CARBUNUP RIVER WA 6280 Wed, 05 Jun 2019 3:55:07 PM AEST Wed, 05 Jun 2019 3:55:07 PM AEST
Carey Park Carey Park Primary School, Ecclestone St, CAREY PARK WA 6230 Fri, 07 Jun 2019 12:41:55 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 12:41:55 PM AEST
Carey Park South Milligan House, 35 Milligan St, CAREY PARK WA 6230 Fri, 07 Jun 2019 2:14:34 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 2:14:34 PM AEST
College Grove Manea Senior College, 60 Robertson Dr, BUNBURY WA 6230 Fri, 07 Jun 2019 12:56:52 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 12:56:52 PM AEST
Cowaramup Cowaramup Primary School, Waverley Rd, COWARAMUP WA 6284 Thu, 06 Jun 2019 11:50:25 AM AEST Thu, 06 Jun 2019 11:50:25 AM AEST
Dalyellup Dalyellup Primary School, 14 Hartog Rd, DALYELLUP WA 6230 Fri, 07 Jun 2019 12:08:37 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 12:08:37 PM AEST
Dalyellup South Dalyellup College, Wake Dr, DALYELLUP WA 6230 Thu, 23 May 2019 7:16:49 PM AEST Thu, 23 May 2019 7:16:49 PM AEST
Dardanup Dardanup Hall, 19 Ferguson Rd, DARDANUP WA 6236 Fri, 07 Jun 2019 2:17:25 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 2:17:25 PM AEST
Divisional Office (PREPOLL) Divisional Office, Agora Centre, Suites 1 and 2, cnr Clifton and Victoria Sts, BUNBURY WA 6230 Fri, 07 Jun 2019 12:45:39 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 12:45:39 PM AEST
Donnybrook Donnybrook Memorial Hall, 1 Bentley St, DONNYBROOK WA 6239 Fri, 07 Jun 2019 2:20:08 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 2:20:08 PM AEST
Dunsborough Naturaliste Community Centre, 21 Dunsborough Lakes Dr, DUNSBOROUGH WA 6281 Fri, 24 May 2019 6:35:30 PM AEST Fri, 24 May 2019 6:35:30 PM AEST
Dunsborough PPVC Dunsborough Park Shopping Centre, Shop 20, 34 Dunn Bay Rd, DUNSBOROUGH WA 6281 Fri, 07 Jun 2019 11:37:21 AM AEST Fri, 07 Jun 2019 11:37:21 AM AEST
Dunsborough South Dunsborough Primary School, 40 Turner Road, DUNSBOROUGH WA 6281 Fri, 07 Jun 2019 11:13:26 AM AEST Fri, 07 Jun 2019 11:13:26 AM AEST
Eaton Eaton Primary School, 35 Diadem St, EATON WA 6232 Fri, 24 May 2019 6:34:21 PM AEST Fri, 24 May 2019 6:34:21 PM AEST
Eaton East Eaton Community College, 20 Recreation Dr, EATON WA 6232 Fri, 07 Jun 2019 12:54:07 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 12:54:07 PM AEST
Eaton North Glen Huon Primary School, 9 Monash Blvd, EATON WA 6232 Fri, 24 May 2019 6:36:37 PM AEST Fri, 24 May 2019 6:36:37 PM AEST
Elgin Elgin Hall, 412 Elgin Rd, ELGIN WA 6237 Fri, 24 May 2019 2:33:29 PM AEST Fri, 24 May 2019 2:33:29 PM AEST
Ferguson Ferguson Hall, 682 Ferguson Rd, FERGUSON WA 6236 Fri, 24 May 2019 2:32:38 PM AEST Fri, 24 May 2019 2:32:38 PM AEST
Gelorup Gelorup Community Centre, 40 Hasties Rd, GELORUP WA 6230 Thu, 06 Jun 2019 1:48:14 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 1:48:14 PM AEST
Glen Iris Picton Primary School, 125 Jeffrey Rd, GLEN IRIS WA 6230 Mon, 27 May 2019 10:45:10 AM AEST Mon, 27 May 2019 10:45:10 AM AEST
Harvey St Anne's Primary School, Young St, HARVEY WA 6220 Fri, 07 Jun 2019 1:16:28 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 1:16:28 PM AEST
Karridale Karridale Primary School, 12612 Bussell Hwy, KARRIDALE WA 6288 Thu, 06 Jun 2019 6:02:54 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 6:02:54 PM AEST
Kirup Kirup Hall, 39 South Western Hwy, KIRUP WA 6251 Fri, 24 May 2019 2:28:28 PM AEST Fri, 24 May 2019 2:28:28 PM AEST
Leschenault Leschenault Bushfire Brigade Station, 22A Australind Rd, LESCHENAULT WA 6230 Fri, 24 May 2019 6:58:22 PM AEST Fri, 24 May 2019 6:58:22 PM AEST
Margaret River Margaret River Senior High School, 158 Bussell Hwy, MARGARET RIVER WA 6285 Fri, 07 Jun 2019 11:53:21 AM AEST Fri, 07 Jun 2019 11:53:21 AM AEST
Margaret River PPVC Margaret River South Regional TAFE, Lot 272 Bussel Hwy, MARGARET RIVER WA 6285 Fri, 07 Jun 2019 12:11:33 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 12:11:33 PM AEST
Nannup RSL Sub Branch, 7 Cross St, NANNUP WA 6275 Fri, 24 May 2019 6:56:24 PM AEST Fri, 24 May 2019 6:56:24 PM AEST
Rosa Brook Rosa Brook Hall, 1230 Rosa Brook Rd, ROSA BROOK WA 6285 Wed, 05 Jun 2019 7:00:03 PM AEST Wed, 05 Jun 2019 7:00:03 PM AEST
Special Hospital Team 1 Multiple sites, WA Fri, 24 May 2019 6:50:56 PM AEST Fri, 24 May 2019 6:50:56 PM AEST
Special Hospital Team 2 Multiple sites, WA 6280 Fri, 07 Jun 2019 1:07:36 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 1:07:36 PM AEST
Special Hospital Team 3 Multiple sites, WA Fri, 24 May 2019 5:32:20 PM AEST Fri, 24 May 2019 5:32:20 PM AEST
Vasse Vasse Primary School, 17 Kaloorup Rd, VASSE WA 6282 Thu, 06 Jun 2019 5:34:40 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 5:34:40 PM AEST
Witchcliffe Witchcliffe Hall, 10418 Bussell Hwy, WITCHCLIFFE WA 6286 Fri, 24 May 2019 6:55:30 PM AEST Fri, 24 May 2019 6:55:30 PM AEST
Withers Maidens Park Primary School, 12/15 Westwood St, BUNBURY WA 6230 Fri, 07 Jun 2019 12:39:13 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 12:39:13 PM AEST
Yabberup Yabberup Hall, 5 Yabberup Rd, YABBERUP WA 6240 Fri, 07 Jun 2019 12:18:45 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 12:18:45 PM AEST
Yallingup Yallingup Steiner School, 1721 Wildwood Rd, YALLINGUP WA 6282 Fri, 24 May 2019 6:59:21 PM AEST Fri, 24 May 2019 6:59:21 PM AEST
Yarloop Yarloop Community Resource Centre, 21 Teesdale Street, YARLOOP WA 6218 Fri, 24 May 2019 2:25:24 PM AEST Fri, 24 May 2019 2:25:24 PM AEST

This table provides the current two candidate preferred (TCP) count for each polling place in the division. The data includes swing - a comparison of the percentage of TCP votes received at the previous federal election compared to the current federal election.

This table is sortable by selecting on column headers and you can find polling place results by selecting on the name of the polling place.

Notes:

  1. Two candidate preferred or TCP is a count of the two leading candidates only - votes are recorded for a particular candidate if the preference on the ballot paper for that candidate is higher than the alternative TCP candidate, regardless of other preferences. The TCP count ultimately determines who wins the seat.
  2. These results are not final.
Two candidate preferred by polling place
Polling place Formal MARINO, Nola
Liberal
SANFORD, Wayne
Australian Labor Party
Swing
Votes % Votes %
Acton Park 298 252 84.56 46 15.44 3.69
Augusta 841 583 69.32 258 30.68 1.68
Australind 2,429 1,561 64.27 868 35.73 -0.82
Australind - Clifton Park 651 424 65.13 227 34.87 5.13
Australind - Treendale 1,059 672 63.46 387 36.54 3.70
Australind Central 358 225 62.85 133 37.15 -2.26
Australind East 1,094 722 66.00 372 34.00 4.14
Australind North 1,216 771 63.40 445 36.60 2.11
Balingup 393 216 54.96 177 45.04 2.27
Binningup 646 400 61.92 246 38.08 0.56
BLV Forrest PPVC 6 2 33.33 4 66.67 0.00
Boyanup 739 495 66.98 244 33.02 2.95
Brunswick 765 510 66.67 255 33.33 0.45
Bunbury 1,134 697 61.46 437 38.54 -1.34
Bunbury - Coral Park 1,550 913 58.90 637 41.10 3.08
Bunbury - Wollaston 749 461 61.55 288 38.45 8.73
Bunbury Central 585 372 63.59 213 36.41 -2.40
Bunbury East 1,300 772 59.38 528 40.62 3.13
Bunbury PPVC 11,278 7,405 65.66 3,873 34.34 2.75
Bunbury South 1,444 884 61.22 560 38.78 3.08
Burekup 517 363 70.21 154 29.79 0.88
Busselton 1,053 710 67.43 343 32.57 1.42
Busselton East 1,255 857 68.29 398 31.71 1.18
Busselton North 658 437 66.41 221 33.59 1.11
Busselton PPVC 6,608 4,837 73.20 1,771 26.80 3.97
Busselton South 1,786 1,180 66.07 606 33.93 2.41
Busselton West 1,647 1,103 66.97 544 33.03 1.56
Capel 1,516 958 63.19 558 36.81 1.85
Carbunup River 293 206 70.31 87 29.69 0.74
Carey Park 1,311 701 53.47 610 46.53 10.67
Carey Park South 829 468 56.45 361 43.55 8.15
College Grove 264 159 60.23 105 39.77 3.36
Cowaramup 1,004 537 53.49 467 46.51 -7.47
Dalyellup 2,351 1,450 61.68 901 38.32 2.68
Dalyellup South 560 328 58.57 232 41.43 -0.42
Dardanup 889 663 74.58 226 25.42 -1.09
Divisional Office (PREPOLL) 334 204 61.08 130 38.92 61.08
Donnybrook 1,741 1,203 69.10 538 30.90 0.93
Dunsborough 1,281 825 64.40 456 35.60 -3.49
Dunsborough PPVC 2,261 1,596 70.59 665 29.41 4.63
Dunsborough South 632 376 59.49 256 40.51 -8.42
Eaton 1,165 717 61.55 448 38.45 2.15
Eaton East 2,129 1,351 63.46 778 36.54 4.00
Eaton North 547 345 63.07 202 36.93 3.59
Elgin 138 119 86.23 19 13.77 -0.04
Ferguson 185 141 76.22 44 23.78 -5.65
Gelorup 1,233 836 67.80 397 32.20 -1.00
Glen Iris 1,033 614 59.44 419 40.56 3.24
Harvey 1,949 1,379 70.75 570 29.25 5.35
Karridale 318 215 67.61 103 32.39 1.94
Kirup 267 179 67.04 88 32.96 -5.56
Leschenault 451 309 68.51 142 31.49 1.25
Margaret River 2,149 1,019 47.42 1,130 52.58 -1.41
Margaret River PPVC 1,903 1,057 55.54 846 44.46 -0.09
Nannup 632 390 61.71 242 38.29 -0.59
Rosa Brook 272 173 63.60 99 36.40 -1.18
Special Hospital Team 1 326 209 64.11 117 35.89 -4.64
Special Hospital Team 2 140 96 68.57 44 31.43 -0.23
Special Hospital Team 3 54 41 75.93 13 24.07 7.93
Vasse 1,708 1,183 69.26 525 30.74 1.95
Witchcliffe 643 322 50.08 321 49.92 -1.16
Withers 1,214 626 51.57 588 48.43 5.21
Yabberup 253 165 65.22 88 34.78 2.08
Yallingup 342 199 58.19 143 41.81 -3.46
Yarloop 294 193 65.65 101 34.35 0.32
ABSENT 3,951 2,406 60.90 1,545 39.10 0.00
PRE_POLL 3,346 2,095 62.61 1,251 37.39 0.00
POSTAL 6,205 4,367 70.38 1,838 29.62 0.00
PROVISIONAL 290 161 55.52 129 44.48 0.00
Division Total 90,462 58,405 64.56 32,057 35.44 2.00

This table shows the progress of Declaration vote scrutiny for a particular division. In this table you will find...

  • The number declaration vote envelopes issued for the division.
  • The number of declaration vote envelopes received by the division.
  • The number of envelopes rejected at preliminary scrutiny.
  • The number of declaration vote ballot papers counted.

Notes:

  1. These results are not final.
Declaration vote scrutiny progress
Absent Provisional Declaration pre-poll Postal Total
Envelopes issued 4,711 1,166 3,628 8,039 17,544
Envelopes received 4,711 1,166 3,628 6,606 16,111
Ballot papers counted 4,173 317 3,514 6,373 14,377
Ballot papers not returned by voter 19 4 10 12 45
Ballot papers disallowed 373 280 13 2 668
Envelopes rejected at preliminary scrutiny 146 565 91 219 1,021
Envelopes processed 4,711 1,166 3,628 6,606 16,111
Envelopes awaiting processing 0 0 0 0 0

Profile of division of Forrest (WA)
Elected member Marino, N (LP). Elected 2007.
Name derivation Named after Sir John (later Lord) Forrest 1847-1918, the first Premier of Western Australia 1890-1901.
First proclaimed / election 1922
Area 11071 sq. kms
Demographic Rural
Pre-Election seat status Safe
Seat status Safe
Location Forrest covers an area of approximately 11 072 sq km in the south west corner of Western Australia from the Shire of Harvey in the north to the Shires of Augusta-Margaret River and Nannup in the south. The Division includes the cities of Bunbury and Busselton and the shires of Augusta-Margaret River, Capel, Dardanup, Donnybrook-Balingup, Harvey and Nannup.
Products and Industry Agriculture, forestry, mining, fisheries, manufacturing, commerce and tourism.