2019 Federal Election

Updated: Tue, 11 Jun 2019 3:38:55 PM AEST

O'Connor, WA

This table provides the current two candidate preferred (TCP) count for the division. The data includes swing - a comparison of the percentage of TCP votes received at the previous federal election compared to the current federal election.

Notes:

  1. Two candidate preferred or TCP is a count of the two leading candidates only - votes are recorded for a particular candidate if the preference on the ballot paper for that candidate is higher than the alternative TCP candidate, regardless of other preferences. The TCP count ultimately determines who wins the seat.
  2. The term 'Previous election' may not relate to actual results from the last event. Redistributions of electoral boundaries are taken into account and may produce notional results for any electoral division in a redistributed state or territory. See www.aec.gov.au/redistribution for further information.
  3. These results are not final.
Two candidate preferred (TCP) for O'Connor (WA) 111 of 112 polling places returned and 89.96% of votes counted.
Candidate Party Votes Margin This election (%) Previous election (%) Swing (%) Status
PAYNE, ShelleyAustralian Labor Party30,536-24,88535.5234.96+0.56 
WILSON, RickLiberal55,42124,88564.4865.04-0.56Re-elected

This table provides the number of first preference votes received for all candidates in the division. The data includes swing - a comparison of the percentage of first preference votes received at the previous federal election compared to the current federal election.

This table is sortable by selecting on column headers.

Notes:

  1. These results are not final.
First preference count for the division of O'Connor (WA)
112 of 112 polling places returned.
Candidate Party Votes % Swing (%) Status
HASSELL, John The Nationals 10,795 12.56 -5.77  
GILMOUR, Nelson Blake The Greens (WA) 7,245 8.43 -1.94  
PAYNE, Shelley Australian Labor Party 18,243 21.22 +0.30  
FELS, Anthony James United Australia Party 1,598 1.86 +1.86  
WILSON, Rick Liberal 36,135 42.04 -0.63 Re-elected
't HART, Ian Australian Christians 2,527 2.94 -1.08  
SWIFT, Peter WESTERN AUSTRALIA PARTY 1,279 1.49 +1.49  
SMITH, Dean Pauline Hanson's One Nation 7,252 8.44 +8.44  
ROBINSON, Nicholas Andrew The Great Australian Party 883 1.03 +1.03  
...... Rise Up Australia Party 0 0.00 -3.69  
Formal   85,957 93.69 -2.50  
Informal   5,785 6.31 +2.50  
Total   91,742  

This table provides the number and percentage breakdown of first preference votes received by vote type for the division.

This table is sortable by selecting on column headers.

Notes:

  1. An ordinary vote is a vote cast by an elector when their name can be verified on the electoral roll at the place of voting. This can be at an early voting centre or polling place in the voter's own division or at an interstate voting centre.
  2. An absent vote is a vote cast at a polling place outside of a voter's electoral division, but still within their state or territory.
  3. Provisional votes are votes cast at a polling place where the elector's name cannot be found on the roll, the elector's name has already been marked off the roll or votes cast by a silent elector.
  4. These results are not final.
First preferences by vote type
Candidate Party Ordinary Absent Provisional Declaration pre-poll Postal Total Status
Votes % Votes % Votes % Votes % Votes % Votes %
HASSELL, John The Nationals 9,009 12.52 485 12.05 33 8.82 322 9.50 946 15.23 10,795 12.56  
GILMOUR, Nelson Blake The Greens (WA) 5,856 8.14 536 13.32 63 16.84 394 11.62 396 6.38 7,245 8.43  
PAYNE, Shelley Australian Labor Party 15,688 21.80 813 20.20 79 21.12 684 20.18 979 15.76 18,243 21.22  
FELS, Anthony James United Australia Party 1,331 1.85 81 2.01 12 3.21 86 2.54 88 1.42 1,598 1.86  
WILSON, Rick Liberal 30,050 41.76 1,591 39.53 121 32.35 1,345 39.68 3,028 48.75 36,135 42.04 Re-elected
't HART, Ian Australian Christians 2,219 3.08 76 1.89 9 2.41 72 2.12 151 2.43 2,527 2.94  
SWIFT, Peter WESTERN AUSTRALIA PARTY 1,000 1.39 80 1.99 8 2.14 77 2.27 114 1.84 1,279 1.49  
SMITH, Dean Pauline Hanson's One Nation 6,024 8.37 335 8.32 42 11.23 385 11.36 466 7.50 7,252 8.44  
ROBINSON, Nicholas Andrew The Great Australian Party 780 1.08 28 0.70 7 1.87 25 0.74 43 0.69 883 1.03  
Formal   71,957 93.28 4,025 94.06 374 91.89 3,390 95.28 6,211 97.70 85,957 93.69  
Informal   5,184 6.72 254 5.94 33 8.11 168 4.72 146 2.30 5,785 6.31  
Total   77,141 84.08 4,279 4.66 407 0.44 3,558 3.88 6,357 6.93 91,742 89.96  

This table provides the number and percentage breakdown of two candidate preferred (TCP) votes received by vote type for the division.

This table is sortable by selecting on column headers.

Notes:

  1. Two candidate preferred or TCP is a count of the two leading candidates only ' votes are recorded for a particular candidate if the preference on the ballot paper for that candidate is higher than the alternative TCP candidate, regardless of other preferences. The TCP count ultimately determines who wins the seat.
  2. An ordinary vote is a vote cast by an elector when their name can be verified on the electoral roll at the place of voting. This can be at an early voting centre or polling place in the voter's own division or at an interstate voting centre.
  3. An absent vote is a vote cast at a polling place outside of a voter's electoral division, but still within their state or territory.
  4. Provisional votes are votes cast at a polling place where the elector's name cannot be found on the roll, the elector's name has already been marked off the roll or votes cast by a silent elector.
  5. These results are not final.
Two candidate preferred result by vote type
Candidate Party Ordinary Absent Provisional Declaration pre-poll Postal Total Status
Votes % Votes % Votes % Votes % Votes % Votes %
PAYNE, Shelley Australian Labor Party 25,861 35.94 1,555 38.63 162 43.32 1,299 38.32 1,659 26.71 30,536 35.52  
WILSON, Rick Liberal 46,096 64.06 2,470 61.37 212 56.68 2,091 61.68 4,552 73.29 55,421 64.48 Re-elected

This table provides a list of the polling places in the division and the time and date of the most recent updated results for that polling place.

This table is sortable by selecting on column headers and you can find polling place results by selecting on the name of the polling place.

Notes:

  1. These results are not final.
Polling places for O'Connor (WA)
Polling place Street address First preference returned Two candidate preferred (TCP) returned
Albany Albany Primary School, 32 Suffolk St, MT CLARENCE WA 6330 Tue, 11 Jun 2019 12:28:34 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 12:28:34 PM AEST
Albany East Albany Sea Rescue Hall, 1 Swarbrick St, ALBANY WA 6330 Tue, 21 May 2019 3:04:18 PM AEST Tue, 21 May 2019 3:04:18 PM AEST
Albany PPVC Albany Town Hall, 217 York St, ALBANY WA 6330 Mon, 10 Jun 2019 7:30:14 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 7:30:14 PM AEST
Albany West Albany Senior Citizens Centre, 122 Grey St West, ALBANY WA 6330 Tue, 21 May 2019 5:12:40 PM AEST Tue, 21 May 2019 5:12:40 PM AEST
Allanson Allanson Primary School, 25 Cameron St, ALLANSON WA 6225 Sat, 08 Jun 2019 7:19:23 PM AEST Sat, 08 Jun 2019 7:19:23 PM AEST
Bayonet Head Flinders Park Primary School, 51 Yatana Rd, BAYONET HEAD WA 6330 Mon, 10 Jun 2019 1:41:49 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 1:41:49 PM AEST
BLV O'Connor PPVC Brookman House BLV, 2/37 Brookman St, KALGOORLIE WA 6430 Wed, 29 May 2019 7:32:14 PM AEST Wed, 29 May 2019 7:32:14 PM AEST
Boulder Boulder Primary School, 200 Lane St, BOULDER WA 6432 Mon, 10 Jun 2019 2:09:30 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 2:09:30 PM AEST
Boyup Brook Boyup Brook St John Ambulance, 12 Abel St, BOYUP BROOK WA 6244 Sat, 08 Jun 2019 12:24:35 PM AEST Sat, 08 Jun 2019 12:24:35 PM AEST
Bremer Bay Bremer Bay Community Resource Centre, 7 Mary St, BREMER BAY WA 6338 Wed, 29 May 2019 7:03:16 PM AEST Wed, 29 May 2019 7:03:16 PM AEST
Bridgetown Bridgetown Lesser Hall, 1 Steere St, BRIDGETOWN WA 6255 Tue, 11 Jun 2019 3:05:18 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 3:05:18 PM AEST
Brookton Brookton District High School, 20 Tiller St, BROOKTON WA 6306 Wed, 22 May 2019 3:39:15 PM AEST Wed, 22 May 2019 3:39:15 PM AEST
Broomehill Broomehill Town Hall, Great Southern Hwy, BROOMEHILL VILLAGE WA 6318 Tue, 11 Jun 2019 12:30:03 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 12:30:03 PM AEST
Castletown Castletown Primary School, 43 Easton Rd, CASTLETOWN WA 6450 Mon, 10 Jun 2019 12:20:32 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 12:20:32 PM AEST
Centennial Park Centennial Park PCYC, 77 Sanford Rd, CENTENNIAL PARK WA 6330 Tue, 11 Jun 2019 1:11:11 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:11:11 PM AEST
Collie Collie Senior High School, 76 Wittenoom St, COLLIE WA 6225 Mon, 10 Jun 2019 2:13:20 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 2:13:20 PM AEST
Collie Central Margaretta Wilson Senior Citizens Centre Collie, 99-105 Forrest St, COLLIE WA 6225 Tue, 11 Jun 2019 2:29:09 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:29:09 PM AEST
Collie North North Collie Hall, Prinsep St, COLLIE WA 6225 Tue, 11 Jun 2019 2:40:35 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:40:35 PM AEST
Collie PPVC Forrest Forum, 8/13 Forrest St, COLLIE WA 6225 Tue, 11 Jun 2019 12:32:47 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 12:32:47 PM AEST
Coolgardie Coolgardie Community Recreation Centre, 69 Sylvester St, COOLGARDIE WA 6429 Thu, 23 May 2019 12:53:30 PM AEST Thu, 23 May 2019 12:53:30 PM AEST
Corrigin Corrigin Senior Citizens Centre, Lynch St, CORRIGIN WA 6375 Mon, 10 Jun 2019 1:38:50 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 1:38:50 PM AEST
Cranbrook Cranbrook Hall, 17 Gathorne St, CRANBROOK WA 6321 Thu, 23 May 2019 1:00:10 PM AEST Thu, 23 May 2019 1:00:10 PM AEST
Cuballing Cuballing Agricultural Hall, 191 Campbell St, CUBALLING WA 6311 Thu, 23 May 2019 5:33:39 PM AEST Thu, 23 May 2019 5:33:39 PM AEST
Darkan West Arthur Community Resource Centre, 27 Burrowes St, DARKAN WA 6392 Tue, 11 Jun 2019 12:31:21 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 12:31:21 PM AEST
Denmark Denmark Recreation Centre, 73 Brazier St, DENMARK WA 6333 Tue, 11 Jun 2019 1:18:56 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:18:56 PM AEST
Divisional Office (PREPOLL) Divisional Office, 2/37 Brookman Street, KALGOORLIE WA 6430 Mon, 20 May 2019 10:27:17 AM AEST
Dumbleyung Dumbleyung Primary School, 49 Taylor St, DUMBLEYUNG WA 6350 Tue, 11 Jun 2019 1:17:59 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:17:59 PM AEST
Duranillin Duranillin Hall, Horley St, DURANILLIN WA 6393 Thu, 23 May 2019 5:27:51 PM AEST Thu, 23 May 2019 5:27:51 PM AEST
Elleker Elleker Hall, Lower Denmark Rd, ELLEKER WA 6330 Wed, 29 May 2019 7:14:34 PM AEST Wed, 29 May 2019 7:14:34 PM AEST
Esperance Esperance Civic Centre, Council Place, ESPERANCE WA 6450 Tue, 11 Jun 2019 3:38:55 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 3:38:55 PM AEST
Esperance PPVC Centrepoint Arcade, 5/81 Dempster St, ESPERANCE WA 6450 Tue, 11 Jun 2019 2:05:57 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:05:57 PM AEST
Eucla PPVC Eucla Town Hall, Yurkla Way, EUCLA WA 6443 Wed, 29 May 2019 6:46:01 PM AEST Wed, 29 May 2019 6:46:01 PM AEST
Frankland Frankland Hall, 4 Wingebellup Rd, FRANKLAND RIVER WA 6396 Fri, 24 May 2019 2:59:07 PM AEST Fri, 24 May 2019 2:59:07 PM AEST
Gnowangerup Gnowangerup Community Resource Centre, 47 Yougenup Rd, GNOWANGERUP WA 6335 Tue, 11 Jun 2019 1:22:56 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:22:56 PM AEST
Greenbushes Greenbushes Community Resource Centre, 46 Blackwood Rd, GREENBUSHES WA 6254 Mon, 10 Jun 2019 7:50:31 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 7:50:31 PM AEST
Hannans Hannans Primary School, 2A Nankiville Rd, HANNANS WA 6430 Fri, 07 Jun 2019 12:06:07 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 12:06:07 PM AEST
Harrismith Harrismith Community Hall, 18 Railway Ave, HARRISMITH WA 6361 Fri, 07 Jun 2019 12:42:58 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 12:42:58 PM AEST
Highbury Highbury Hall, Crn Burley & Wilson Sts, HIGHBURY WA 6313 Fri, 07 Jun 2019 12:28:21 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 12:28:21 PM AEST
Hopetoun Hopetoun Primary School, 24 Buckie St, HOPETOUN WA 6348 Tue, 11 Jun 2019 12:30:48 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 12:30:48 PM AEST
Hyden Hyden Community Resource Centre, 40 Naughton St, HYDEN WA 6359 Fri, 24 May 2019 2:49:57 PM AEST Fri, 24 May 2019 2:49:57 PM AEST
Jerramungup Jerramungup District High School, 2 Lancaster Rd, JERRAMUNGUP WA 6337 Tue, 11 Jun 2019 2:08:01 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:08:01 PM AEST
Kalgan Great Southern Grammar, 244 Nanarup Rd, KALGAN WA 6330 Tue, 11 Jun 2019 1:57:48 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:57:48 PM AEST
Kalgoorlie Goldfields Arts Centre, 35 Cheetham St, KALGOORLIE WA 6430 Fri, 24 May 2019 2:44:05 PM AEST Fri, 24 May 2019 2:44:05 PM AEST
Kalgoorlie Central St Mary's Church Hall, 15 Porter St, KALGOORLIE WA 6430 Tue, 11 Jun 2019 1:14:52 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:14:52 PM AEST
Kalgoorlie North North Kalgoorlie Primary School, 80 Campbell St, LAMINGTON WA 6430 Tue, 11 Jun 2019 12:27:15 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 12:27:15 PM AEST
Kalgoorlie PPVC Brookman House, Units 3 & 5/37 Brookman St, KALGOORLIE WA 6430 Tue, 11 Jun 2019 1:22:01 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:22:01 PM AEST
Kalgoorlie South John Paul College, 46 Lionel St, SOUTH KALGOORLIE WA 6430 Mon, 10 Jun 2019 5:24:53 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 5:24:53 PM AEST
Kambalda West Kambalda West District High School, 76 Salmon Gum Rd, KAMBALDA WEST WA 6444 Tue, 11 Jun 2019 1:58:59 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:58:59 PM AEST
Katanning Katanning Town Hall, 22 Austral Tce, KATANNING WA 6317 Mon, 10 Jun 2019 5:25:40 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 5:25:40 PM AEST
Kendenup Kendenup Primary School, Austin St, KENDENUP WA 6323 Tue, 11 Jun 2019 1:23:44 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:23:44 PM AEST
King River King River Hall, 1520 Millbrook Rd, KING RIVER WA 6330 Tue, 11 Jun 2019 2:02:08 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:02:08 PM AEST
Kojonup Kojonup RSL Hall, 93 Albany Hwy, KOJONUP WA 6395 Tue, 11 Jun 2019 1:17:29 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:17:29 PM AEST
Kondinin Kondinin Primary School, 75 Graham St, KONDININ WA 6367 Tue, 11 Jun 2019 12:25:52 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 12:25:52 PM AEST
Kulin Kulin Resource Centre, 38 Johnston St, KULIN WA 6365 Tue, 11 Jun 2019 1:14:18 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:14:18 PM AEST
Lake Grace Lake Grace Community Resource Centre, Cnr Bishop St & School Pl, LAKE GRACE WA 6353 Fri, 24 May 2019 7:50:04 PM AEST Fri, 24 May 2019 7:50:04 PM AEST
Lake King Lake King Primary School, 6130 Newdegate-Ravensthorpe Rd, LAKE KING WA 6356 Fri, 07 Jun 2019 5:25:22 PM AEST Fri, 07 Jun 2019 5:25:22 PM AEST
Laverton Laverton Primary School, 15 Macpherson Pl, LAVERTON WA 6440 Mon, 10 Jun 2019 12:21:21 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 12:21:21 PM AEST
Leinster Leinster Community Hall, Link Rd, LEINSTER WA 6437 Mon, 10 Jun 2019 12:19:50 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 12:19:50 PM AEST
Leonora Leonora Recreation and Aquatic Centre, 79 Tower St, LEONORA WA 6438 Wed, 29 May 2019 11:55:51 AM AEST Wed, 29 May 2019 11:55:51 AM AEST
Leonora PPVC Leonora Recreation & Aquatic Centre, 79 Tower St, LEONORA WA 6438 Wed, 29 May 2019 7:06:18 PM AEST Wed, 29 May 2019 7:06:18 PM AEST
Little Grove Little Grove Primary School, 19 Gordon St, LITTLE GROVE WA 6330 Tue, 11 Jun 2019 2:04:44 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:04:44 PM AEST
Lockyer Mt Lockyer Primary School, 4 Humphreys St, LOCKYER WA 6330 Tue, 11 Jun 2019 1:11:57 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:11:57 PM AEST
Manjimup Manjimup Town Hall, 37-39 Rose St, MANJIMUP WA 6258 Tue, 11 Jun 2019 3:30:32 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 3:30:32 PM AEST
Manjimup East St John Ambulance, 1 Hospital Ave, MANJIMUP WA 6258 Thu, 06 Jun 2019 5:37:12 PM AEST Thu, 06 Jun 2019 5:37:12 PM AEST
Manjimup PPVC Manjimup Community Resource Centre, 45 Rose St, MANJIMUP WA 6258 Sat, 08 Jun 2019 5:44:33 PM AEST Sat, 08 Jun 2019 5:44:33 PM AEST
Middleton Beach Albany Surf Life Saving Club, 4 Flinders Parade, MIDDLETON BEACH WA 6330 Sat, 25 May 2019 11:26:00 PM AEST Sat, 25 May 2019 11:26:00 PM AEST
Mount Barker Plantagenet Hall, Memorial Dr, MT BARKER WA 6324 Tue, 11 Jun 2019 1:20:44 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:20:44 PM AEST
Munglinup Munglinup Primary School, 3 Budjan St, MUNGLINUP WA 6450 Tue, 11 Jun 2019 2:39:52 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:39:52 PM AEST
Muradup Muradup Hall, 23 Piesse St, MURADUP WA 6394 Mon, 27 May 2019 8:26:46 PM AEST Mon, 27 May 2019 8:26:46 PM AEST
Napier Napier Hall, 2775 Chester Pass Rd, NAPIER WA 6330 Mon, 10 Jun 2019 1:30:03 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 1:30:03 PM AEST
Narrikup Narrikup District Hall, Cnr Hannan Way & Beach Rd, NARRIKUP WA 6326 Mon, 10 Jun 2019 8:20:35 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 8:20:35 PM AEST
Narrogin Narrogin Senior Citizens Centre, 1 Fathom St, NARROGIN WA 6312 Tue, 11 Jun 2019 2:38:46 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:38:46 PM AEST
Narrogin PPVC Narrogin Town Hall, Federal St, NARROGIN WA 6312 Mon, 10 Jun 2019 2:38:05 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 2:38:05 PM AEST
Narrogin West East Narrogin Primary School, Homer St, NARROGIN WA 6312 Tue, 11 Jun 2019 2:27:26 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:27:26 PM AEST
Newdegate Newdegate Community Resource Centre, Collier St, NEWDEGATE WA 6355 Tue, 11 Jun 2019 1:12:35 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:12:35 PM AEST
Norseman Norseman District High School, 17 Goodliffe St, NORSEMAN WA 6443 Wed, 29 May 2019 9:25:12 AM AEST Wed, 29 May 2019 9:25:12 AM AEST
Norseman PPVC Shire of Dundas office, 88-92 Prinsep St, NORSEMAN WA 6443 Mon, 27 May 2019 8:58:09 PM AEST Mon, 27 May 2019 8:58:09 PM AEST
Northcliffe Northcliffe District High School, 26 Zamia St, NORTHCLIFFE WA 6262 Mon, 27 May 2019 8:34:45 PM AEST Mon, 27 May 2019 8:34:45 PM AEST
Nulsen Nulsen Primary School, Pink Lake Rd, NULSEN WA 6450 Tue, 11 Jun 2019 10:12:24 AM AEST Tue, 11 Jun 2019 10:12:24 AM AEST
Nyabing Nyabing Town Hall, 24-26 Richmond St, NYABING WA 6341 Mon, 27 May 2019 8:36:42 PM AEST Mon, 27 May 2019 8:36:42 PM AEST
Ongerup Ongerup Primary School, Lamont St, ONGERUP WA 6336 Mon, 10 Jun 2019 7:51:44 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 7:51:44 PM AEST
Other Mobile Team 1 Multiple sites, WA Wed, 29 May 2019 6:52:46 PM AEST Wed, 29 May 2019 6:52:46 PM AEST
Other Mobile Team 2 Eastern Goldfields Regional Prison, Vivian Street, BOULDER WA 6432 Wed, 29 May 2019 6:50:27 PM AEST Wed, 29 May 2019 6:50:27 PM AEST
Parryville Parryville Hall, 2830 South Coast Hwy, WILLIAM BAY WA 6333 Mon, 10 Jun 2019 7:54:02 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 7:54:02 PM AEST
Pemberton Pemberton Sports Club, 1 Club Rd, PEMBERTON WA 6260 Mon, 27 May 2019 8:47:23 PM AEST Mon, 27 May 2019 8:47:23 PM AEST
Pingelly Pingelly Recreation & Cultural Centre, 4 Somerset St, PINGELLY WA 6308 Tue, 11 Jun 2019 3:05:52 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 3:05:52 PM AEST
Porongurup Porongurup District Hall, Porongorup Rd, PORONGURUP WA 6324 Mon, 27 May 2019 8:46:35 PM AEST Mon, 27 May 2019 8:46:35 PM AEST
Quinninup Quinninup Community Centre, 1199 Wheatley Coast Rd, QUINNINUP WA 6258 Tue, 11 Jun 2019 2:02:50 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:02:50 PM AEST
Ravensthorpe Ravensthorpe District High School, 102 Morgans St, RAVENSTHORPE WA 6346 Tue, 11 Jun 2019 2:03:39 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:03:39 PM AEST
Redmond Redmond Hall, Redmond-Hay River Rd, REDMOND WA 6327 Mon, 10 Jun 2019 5:56:53 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 5:56:53 PM AEST
Remote Mobile Team 1 Multiple sites, WA Mon, 10 Jun 2019 7:54:47 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 7:54:47 PM AEST
Scotsdale Scotsdale Hall, 891 Scotsdale Rd, SCOTSDALE WA 6333 Mon, 10 Jun 2019 7:56:12 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 7:56:12 PM AEST
Somerville O'Connor Primary School, 235 Johnston St, SOMERVILLE WA 6430 Tue, 11 Jun 2019 1:19:39 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 1:19:39 PM AEST
Special Hospital Team 1 Multiple sites, WA 6330 Mon, 10 Jun 2019 5:49:25 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 5:49:25 PM AEST
Special Hospital Team 2 Multiple sites, WA Wed, 29 May 2019 9:33:02 AM AEST Wed, 29 May 2019 9:33:02 AM AEST
Special Hospital Team 3 Multiple sites, ESPERANCE WA 6450 Wed, 29 May 2019 9:34:22 AM AEST Wed, 29 May 2019 9:34:22 AM AEST
Special Hospital Team 4 Multiple sites, WA 6430 Mon, 10 Jun 2019 1:39:56 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 1:39:56 PM AEST
Special Hospital Team 5 Multiple sites, WA Wed, 29 May 2019 11:38:01 AM AEST Wed, 29 May 2019 11:38:01 AM AEST
Special Hospital Team 6 Multiple sites, WA Mon, 10 Jun 2019 7:49:48 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 7:49:48 PM AEST
Special Hospital Team 7 Multiple sites, WA Wed, 29 May 2019 11:40:05 AM AEST Wed, 29 May 2019 11:40:05 AM AEST
Spencer Park Spencer Park Primary School, 26 Hardie Rd, SPENCER PARK WA 6330 Tue, 11 Jun 2019 2:54:14 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:54:14 PM AEST
Tambellup Tambellup Lesser Hall, 42 Norrish St, TAMBELLUP WA 6320 Tue, 11 Jun 2019 2:38:06 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:38:06 PM AEST
Tingledale Tingledale Hall, 993 Valley of the Giants Rd, TINGLEDALE WA 6333 Mon, 27 May 2019 8:54:14 PM AEST Mon, 27 May 2019 8:54:14 PM AEST
Wagin Wagin District High School, 10 Ranford St, WAGIN WA 6315 Tue, 11 Jun 2019 2:28:23 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 2:28:23 PM AEST
Walpole Walpole Community Centre, 2 Pier St, WALPOLE WA 6398 Mon, 27 May 2019 9:04:54 PM AEST Mon, 27 May 2019 9:04:54 PM AEST
Wandering Wandering Primary School, 2 Watts St, WANDERING WA 6308 Mon, 10 Jun 2019 7:53:17 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 7:53:17 PM AEST
Wellstead Wellstead Community Resource Centre, 21 Windsor Rd, WELLSTEAD WA 6328 Mon, 10 Jun 2019 7:52:20 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 7:52:20 PM AEST
Wickepin Wickepin Primary School, 44 Henry St, WICKEPIN WA 6370 Mon, 27 May 2019 9:06:22 PM AEST Mon, 27 May 2019 9:06:22 PM AEST
Williams Williams RSL Hall, 9 Brooking St, WILLIAMS WA 6391 Tue, 11 Jun 2019 12:29:19 PM AEST Tue, 11 Jun 2019 12:29:19 PM AEST
Woodanilling Woodanilling Shire Hall, 3316 Robinson Rd, WOODANILLING WA 6316 Mon, 27 May 2019 8:56:17 PM AEST Mon, 27 May 2019 8:56:17 PM AEST
Yakamia Yakamia Primary School, 26 Beaufort Rd, YAKAMIA WA 6330 Sat, 08 Jun 2019 5:46:16 PM AEST Sat, 08 Jun 2019 5:46:16 PM AEST
Youngs Siding Youngs Siding Hall, 29 Station St, YOUNGS SIDING WA 6330 Mon, 10 Jun 2019 2:15:43 PM AEST Mon, 10 Jun 2019 2:15:43 PM AEST

This table provides the current two candidate preferred (TCP) count for each polling place in the division. The data includes swing - a comparison of the percentage of TCP votes received at the previous federal election compared to the current federal election.

This table is sortable by selecting on column headers and you can find polling place results by selecting on the name of the polling place.

Notes:

  1. Two candidate preferred or TCP is a count of the two leading candidates only - votes are recorded for a particular candidate if the preference on the ballot paper for that candidate is higher than the alternative TCP candidate, regardless of other preferences. The TCP count ultimately determines who wins the seat.
  2. These results are not final.
Two candidate preferred by polling place
Polling place Formal WILSON, Rick
Liberal
PAYNE, Shelley
Australian Labor Party
Swing
Votes % Votes %
Albany 567 303 53.44 264 46.56 -5.05
Albany East 403 288 71.46 115 28.54 2.87
Albany PPVC 8,622 5,443 63.13 3,179 36.87 -2.86
Albany West 1,301 702 53.96 599 46.04 -2.24
Allanson 206 91 44.17 115 55.83 6.16
Bayonet Head 1,204 744 61.79 460 38.21 -2.98
BLV O'Connor PPVC 5 3 60.00 2 40.00 -6.67
Boulder 1,250 678 54.24 572 45.76 0.22
Boyup Brook 714 549 76.89 165 23.11 -0.49
Bremer Bay 228 174 76.32 54 23.68 -2.58
Bridgetown 1,491 872 58.48 619 41.52 -1.68
Brookton 404 312 77.23 92 22.77 1.49
Broomehill 221 170 76.92 51 23.08 -4.55
Castletown 1,398 1,003 71.75 395 28.25 -2.02
Centennial Park 713 468 65.64 245 34.36 1.39
Collie 380 149 39.21 231 60.79 5.55
Collie Central 981 414 42.20 567 57.80 8.63
Collie North 770 295 38.31 475 61.69 7.13
Collie PPVC 2,313 947 40.94 1,366 59.06 7.16
Coolgardie 241 128 53.11 113 46.89 -3.28
Corrigin 534 451 84.46 83 15.54 0.31
Cranbrook 312 241 77.24 71 22.76 4.73
Cuballing 318 227 71.38 91 28.62 -1.42
Darkan 226 199 88.05 27 11.95 3.16
Denmark 1,749 799 45.68 950 54.32 -6.24
Divisional Office (PREPOLL) 0 0 0.00 0 0.00 0.00
Dumbleyung 228 193 84.65 35 15.35 5.15
Duranillin 109 100 91.74 9 8.26 4.67
Elleker 437 274 62.70 163 37.30 1.13
Esperance 1,613 1,164 72.16 449 27.84 0.04
Esperance PPVC 2,840 2,122 74.72 718 25.28 -0.66
Eucla PPVC 18 8 44.44 10 55.56 -19.29
Frankland 203 168 82.76 35 17.24 2.57
Gnowangerup 364 288 79.12 76 20.88 3.33
Greenbushes 407 245 60.20 162 39.80 -0.02
Hannans 721 471 65.33 250 34.67 -2.86
Harrismith 85 81 95.29 4 4.71 3.89
Highbury 131 108 82.44 23 17.56 -1.74
Hopetoun 305 218 71.48 87 28.52 2.23
Hyden 242 214 88.43 28 11.57 4.57
Jerramungup 219 188 85.84 31 14.16 2.57
Kalgan 585 392 67.01 193 32.99 -6.39
Kalgoorlie 654 366 55.96 288 44.04 -9.78
Kalgoorlie Central 676 387 57.25 289 42.75 -1.53
Kalgoorlie North 1,176 719 61.14 457 38.86 -6.79
Kalgoorlie PPVC 4,939 3,138 63.54 1,801 36.46 -2.11
Kalgoorlie South 1,076 609 56.60 467 43.40 -2.77
Kambalda West 650 371 57.08 279 42.92 3.81
Katanning 1,461 1,028 70.36 433 29.64 -1.64
Kendenup 494 335 67.81 159 32.19 3.01
King River 596 451 75.67 145 24.33 0.51
Kojonup 786 653 83.08 133 16.92 -0.12
Kondinin 161 120 74.53 41 25.47 -4.34
Kulin 311 271 87.14 40 12.86 0.29
Lake Grace 372 319 85.75 53 14.25 -1.59
Lake King 86 77 89.53 9 10.47 5.06
Laverton 107 43 40.19 64 59.81 -5.78
Leinster 80 54 67.50 26 32.50 7.50
Leonora 137 86 62.77 51 37.23 -2.07
Leonora PPVC 38 23 60.53 15 39.47 -3.13
Little Grove 868 503 57.95 365 42.05 -3.56
Lockyer 1,643 948 57.70 695 42.30 0.51
Manjimup 1,277 831 65.07 446 34.93 -2.00
Manjimup East 552 404 73.19 148 26.81 1.50
Manjimup PPVC 1,933 1,259 65.13 674 34.87 -4.03
Middleton Beach 537 353 65.74 184 34.26 -3.30
Mount Barker 1,271 802 63.10 469 36.90 -3.85
Munglinup 86 74 86.05 12 13.95 12.56
Muradup 123 106 86.18 17 13.82 -0.87
Napier 167 133 79.64 34 20.36 5.73
Narrikup 221 172 77.83 49 22.17 -1.93
Narrogin 1,029 715 69.48 314 30.52 3.12
Narrogin PPVC 1,166 825 70.75 341 29.25 0.99
Narrogin West 208 155 74.52 53 25.48 2.28
Newdegate 179 159 88.83 20 11.17 5.70
Norseman 157 71 45.22 86 54.78 -1.74
Norseman PPVC 56 31 55.36 25 44.64 -10.46
Northcliffe 332 185 55.72 147 44.28 -8.16
Nulsen 748 443 59.22 305 40.78 0.25
Nyabing 142 126 88.73 16 11.27 0.18
Ongerup 131 118 90.08 13 9.92 6.19
Other Mobile Team 1 19 6 31.58 13 68.42 -10.53
Other Mobile Team 2 48 9 18.75 39 81.25 -21.25
Parryville 218 110 50.46 108 49.54 -3.75
Pemberton 498 357 71.69 141 28.31 -1.36
Pingelly 488 365 74.80 123 25.20 5.00
Porongurup 190 127 66.84 63 33.16 1.25
Quinninup 63 29 46.03 34 53.97 -2.54
Ravensthorpe 321 233 72.59 88 27.41 -6.36
Redmond 124 92 74.19 32 25.81 4.65
Remote Mobile Team 1 275 82 29.82 193 70.18 -10.18
Scotsdale 390 205 52.56 185 47.44 -5.62
Somerville 1,165 811 69.61 354 30.39 -0.21
Special Hospital Team 1 133 88 66.17 45 33.83 0.20
Special Hospital Team 2 54 30 55.56 24 44.44 -10.44
Special Hospital Team 3 30 18 60.00 12 40.00 -6.67
Special Hospital Team 4 96 42 43.75 54 56.25 -22.39
Special Hospital Team 5 57 44 77.19 13 22.81 11.26
Special Hospital Team 6 112 62 55.36 50 44.64 -10.83
Special Hospital Team 7 40 30 75.00 10 25.00 8.33
Spencer Park 1,346 794 58.99 552 41.01 1.27
Tambellup 259 205 79.15 54 20.85 3.05
Tingledale 128 82 64.06 46 35.94 6.27
Wagin 773 594 76.84 179 23.16 1.57
Walpole 299 171 57.19 128 42.81 -2.05
Wandering 203 161 79.31 42 20.69 4.52
Wellstead 138 99 71.74 39 28.26 -7.57
Wickepin 281 237 84.34 44 15.66 1.99
Williams 436 371 85.09 65 14.91 4.14
Woodanilling 178 124 69.66 54 30.34 -1.54
Yakamia 1,572 972 61.83 600 38.17 -3.57
Youngs Siding 339 199 58.70 140 41.30 -3.14
ABSENT 4,025 2,470 61.37 1,555 38.63 0.00
PRE_POLL 3,390 2,091 61.68 1,299 38.32 0.00
POSTAL 6,211 4,552 73.29 1,659 26.71 0.00
PROVISIONAL 374 212 56.68 162 43.32 0.00
Division Total 85,957 55,421 64.48 30,536 35.52 -0.56

This table shows the progress of Declaration vote scrutiny for a particular division. In this table you will find...

  • The number declaration vote envelopes issued for the division.
  • The number of declaration vote envelopes received by the division.
  • The number of envelopes rejected at preliminary scrutiny.
  • The number of declaration vote ballot papers counted.

Notes:

  1. These results are not final.
Declaration vote scrutiny progress
Absent Provisional Declaration pre-poll Postal Total
Envelopes issued 4,889 1,214 3,739 8,124 17,966
Envelopes received 4,889 1,214 3,738 6,609 16,450
Ballot papers counted 4,279 407 3,558 6,357 14,601
Ballot papers not returned by voter 16 5 9 18 48
Ballot papers disallowed 454 337 20 5 816
Envelopes rejected at preliminary scrutiny 140 465 151 229 985
Envelopes processed 4,889 1,214 3,738 6,609 16,450
Envelopes awaiting processing 0 0 0 0 0

Profile of division of O'Connor (WA)
Elected member Wilson, R (LP). Elected 2013.
Name derivation Named after Charles O'Connor 1843-1902, Engineer in Chief of Western Australia (appointed 1891). Designed Fremantle Harbour and the pipeline which supplies Kalgoorlie and other goldfields with water.
First proclaimed / election 1979/1980
Area 866672 sq. kms
Demographic Rural
Pre-Election seat status Safe
Seat status Safe
Location O'Connor covers an area of approximately 868 576 sq km from the Shire of Ngaanyatjarraku in the north to the Shire of Dundas in the south following the coast west to Manjimup. The Division includes the Cities of Albany and Kalgoorlie-Boulder, and the Shires of Boyup Brook, Bridgetown-Greenbushes, Brookton, Collie, Coolgardie, Corrigin, Denmark, Dundas, Esperance, Kondinin, Laverton, Manjimup, Ngaanyatjarraku, Wandering and Williams.
Products and Industry Industries include agriculture, fishing, forestry, aquaculture, mining and tourism.